Laminátové podlahy

podlahyLaminát patří mezi módní a hojně používané podlahové krytiny. Skládá z nosné vrstvy, pohledové povrchové vrstvy a protitahu. Nejčastěji výrobci napodobují dekory dřeva nebo keramické dlažby, a to buď přímým tiskem dekoru na nosnou vrstvu, nebo nalepením dekorativního papíru.

Plovoucí podlahy jsou odolné, bezprašné a nenáročné na údržbu. Podkladem tohoto druhu podlahy bývá slabá tvrzená dřevovláknitá deska, na povrchu je nejčastěji umělá dýha napodobující vzhled a texturu dřeva. Spojuje se obvykle tzv. suchými zámky. Laminátové podlahy způsobily v podlahářství a provedení podlah doslova revoluci. Nižší cena, pěkný design, stovky dekorů a nespočetně barevných odstínů a rostoucí kvalita - to jsou základní ingredience úspěchu laminátových podlah. Navíc můžeme s potěšením sledovat, že počáteční „dětské nemoci" laminátových podlah, jako například méně kvalitní zámky, které způsobují, že se jednotlivá laminátová prkna od sebe rozcházejí, ustupují a že laminátové podlahy už jsou důstojnou alternativou dražším podlahám dřevěným. Mezi další výhody laminátových podlah patří fakt, že jsou velmi vhodné pro alergiky, a to zejména oproti klasickým bytovým kobercům.

Z výhod bychom rádi vypíchli zejména cenovou dostupnost i pro běžné domácnosti a byty, koneckonců právě proto se laminátové podlahy pomalu, ale jistě stávají běžným standardem klasických panelákových bytů. I levnější varianty laminátových podlah pak příznivě ovlivňují celkovou cenu bytu směrem nahoru. Zruční zákazníci, kteří kladou důraz na cenu, určitě uvítají skutečnost, že montáž podlahy zvládnou sami. Obecně však doporučujeme montáž svěřit odborné firmě a zkušeným podlahářům.

Zatím jsme na laminátové podlahy pěli jen slova chvály, ale tyto dobré atributy laminátových podlah mají určitou cenu. Zejména některé typy těch nejlevnějších laminátových podlah bohužel stále trpí neduhy, jako jsou nevhodné zámky, které způsobují, že se parkety brzy „rozlézají" od sebe. Podlahy, kterým nevěříme, proto zásadně nepokládáme - z tohoto důvodu odmítáme pokládat především tzv. superlevné podlahy zakoupené v hypermarketech a hobbymarketech. A i když laminátové podlahy v posledních letech udělaly obrovský skok dopředu, pokud jde o kvalitu a design, přece jen to není přírodní materiál. A obdobně jako u dřevěných podlah doporučujeme obezřetnost při kombinaci s podlahovým vytápěním, jehož vhodnost doporučujeme konzultovat s prodejcem podlahy.

Výhody

Nevýhody

Nejnižší cena, snadná, rychlá a čistá pokládka

Malá životnost

Možnost instalace podlahy zákazníkem a další ušetření nákladů

Tenká umělá dýha se snadno poškodí i pádem lehčích předmětů

Nově položené podlahy od některých výrobců jsou na první pohled k nerozeznání od dřevěných plovoucích podlah

Do spár zateklá voda způsobí často zbobtnání podkladové desky a následně zdvižení okrajů a otevření spár

Stovky dekorů a nespočet barevných odstínů

Vhodné pro alergiky

Renovace není možná, podlahu je třeba celou vyměnit

nahoru