Koberce

koberceKoberec tepelně izoluje a vytváří pocit příjemného a pohodlného domova. Koberce snižují hlučnost kroků a oživí váš byt barvami a vzory. Nabízíme Vám pokládku koberců včetně zátěžových a montáž široké škály kobercových lišt. Koberce lepíme nebo pokládáme volně.
Koberce pokládáme i na schodiště. Podobně jako u jiných podlah, ani koberce nejsou vhodné do všech interiérů. Pokud pomineme logickou nevhodnost např. do koupelen, nejsou koberce doporučovány ani alergikům, protože se v nich přece jen usazuje snáze prach. Moderní představě o obytných místnostech pak v současné době dominují dřevěné podlahy a koberce proto mohou působit v některých interiérech přežile. A při náročné zátěži koberců např. v kancelářích je nutno koberce po několika letech měnit, aby splňovali náročná zejména estetická kritéria náročných zákazníků (tato nevýhoda je ovšem vyvážena obvykle podstatně nižší cenou koberců).
Proto doporučujeme koberce zejména do kanceláří a v domácnosti ke kombinaci s jinými typy podlah, zejména dřevěnými a laminátovými - např. dětský pokoj může být vybavený kvalitním kobercem, zatímco pokoj obývací hodnotnou dřevěnou podlah a kuchyň praktickou a esteticky vhodnou podlahou z PVC.Struktura koberců

Struktura koberců

Rozhodujícím faktorem při výběru koberce je jeho konstrukce, ta určuje kvalitu i vzhled. V současné době se na světovém trhu používají tři základní typy: smyčka, střižený vlas a kombinace smyčky se střiženým vlasem.

Koberec

Střižený vlas:
Při výrobě se konce smyček sestřihávají tak aby vytvořily vzpřímená vlákna, která působí luxusním vzhledem a dodávají koberci pocit komfortu. U těchto typů je nutno zajistit větší hustotu materiálu, tím se tyto koberce stávají i cenově náročnějšími. Jsou vyráběny v mnoha kvalitách a úpravách a jsou vhodné pro veškerý provoz v domácnosti.

Smyčka:
Jak už z názvu vyplývá povrch těchto koberců je tvořen smyčkou. Smyčka je buď pravidelná ( stejná výška po celé ploše) nebo nepravidelná tzv. berberová (různá výška smyček). Pomocí druhé varianty lze vyrábět neomezené množství dezénů. Smyčkové koberce, díky své konstrukci, jsou velmi trvanlivé a jsou určeny pro místnosti s vysokým provozem.

Střižený vlas - smyčka:
Je to konstrukce díky níž je opět umožněno vyrábět širokou škálu vzorů a barev. Tyto koberce jsou jak elegantní tak mají i velmi dobré užitné vlastnosti.
Výše uvedené typy koberců jsou vyráběny z různých typů vláken, které také významně ovlivňují kvalitu a užitné vlastnosti.

Typy Vláken

Polyamid (Nylon)Nejčastěji používané vlákno v kobercovém průmyslu. Jedná se o mimořádně pružné a trvanlivé vlákno, které kromě jiných vlastností dobře odolává špíně. V průběhu několika desetiletí používání, je toto vlákno neustále zdokonalováno, takže tzv. ­„nešpi­navé­" úpravy jsou dnes samozřejmostí. (*3M Scotchgard, DuPont Stainmaster, Shaw Stain Safety.)

Polypropylen (Olefin)
Další velmi často používané vlákno, hlavně pro svou příznivou cenu. Jeho přirozenou vlastností je antistatický efekt, který zabraňuje nepříjemným elektrickým výbojům na koberci během provozu. Velmi dobře odolává vlhku a je barevně stálé. Mezi nevýhody patří poměrně malá pružnost, proto je nejčastěji používáno v konstrukci smyčkových koberců.

Polyester
Je obzvláště měkké vlákno, které dodává barvám vysoký jas a umožňuje prakticky neomezené barevné možnosti. Pokud jde o mechanické vlastnosti, lze zařadit polyester mezi nylon a polypropylen.

Vlna

Nejstarší kobercové vlákno, které je dodnes používáno pro svůj přepychový vzhled a přirozenou krásu. O vlně lze říci, že stárne elegantně. Velkou předností tohoto materiálu je nehořlavost - vlna nehoří, pouze se škvaří. V porovnání se syntetickými vlákny však hůře odolává špíně a je podstatně dražší.

 

Výhody Nevýhody
Výhodná cena Nevhodné pro alergiky
Pocit tepla
Může působit zastarale, pokud je to jediná podlahová krytina v interiéru
Nepřeberné množství dekorů
Snadné čištění, zejména za použití vysavačů s vodním čištěním
Snadnější opotřebení při velké zátěži ve srovnání s dřevěnými a laminátovými podlahami
Snadná pokládka

 

nahoru