Třívrstvé dřevěné podlahy

dřevěné podlahyDlouhá životnost třívrstvé dřevěné podlahy je dána její konstrukcí, která v případě opotřebení svrchní vrstvy, umožňuje až 3-krát její kompletní přebroušení. Nadstandardní výběr ze zajímavých i klasických designů a povrchových úprav dřevěných podlah, které jsou vyráběny z evropských i exotických dřevin, dokáže uspokojit každého zákazníka a třivrstvá podlaha najde uplatnění v jakémkoliv interiéru. Třívrstvá podlaha si zachovává vždy svůj individuální charakter, který je dán vlastností a kresbou jednotlivých dřevin a různorodostí povrchových úprav.

Konstrukce podlahy - vrstvení - eliminuje přirozenou vlastnost dřeva, kterou je roztažnost. Tento sendvičový systém je využíván při výrobě mnoha dřevěných polotovarů, které jsou určeny k různým použitím, z těch nejznámějších např. eurohranol, ze kterého se vyrábějí dřevěná okna.

Třívrstvé dřevěné podlahy

Celková tloušťka podlahy je 14,5 - 15 mm. Rozměr jednotlivé velkoplošné parkety je 14x192x2200 mm u 3 lamely a 14x192x1800 u 1 lamely.

1. Vrchní nášlapná vrstva - vrchní vrstva o tloušťce 3,6 - 4 mm je tvořena z dřeviny, kterou si na podlahu vybereme např. buk, dub, americký ořech, bambus apod. Tloušťka nášlapné vrstvy umožňuje 2-3 kompletní renovace podlahy. Počet možných renovací je ovlivněn mírou poškození podlahy a zručností řemeslníka, který renovaci provádí. Záleží na počtu mm, které se při jednotlivých přebroušeních odstraní.

Co je to 3 lamela (SFB) a 1 lamela (LHD „selské prkno")?

Nášlapná vrstva může být tvořena malými lamelami (počet jednotlivých lamel na šíři parkety pak udává označení: 3 lamela, 4 lamela) nebo jedním plátem masivní vrstvy, tzv. 1lamela (neboli LHD, „selské prkno"). Speciální variantou jsou rošády (malinké kousky masivu spojené v pásech) a dřevina bambus, která má specifickou strukturu.

2. Střední vrstva - střední vrstva o tloušťce 9 mm je z měkké jehličnaté dřeviny. Konstrukce středové vrstvy pomocí jednotlivých pásů na šířku parkety eliminuje roztažnost celé parkety. Velmi důležitá je při konstrukci středové vrstvy měkká dřevina, která zlepšuje „kročejový" efekt podlahy, podlaha je pružnější a došlap měkčí. Zároveň působí jako zvukový izolant.

3. Spodní vrstva - spodní protitahová vrstva o tloušťce 2 mm je ze smrkové dýhy a má stabilizační funkci.

nahoru